Accessibility Tools

 

Tard Község honlapja

Matyó Rózsa Ünnepe 2015

 

Virágzik a matyó rózsa


Fergeteges előadást láthatott a közönség a harmadik alkalommal megrendezett Matyó Rózsa Ünnepén. A két órás gálaműsorban közel 200 szereplő vett részt.

 

A matyó népművészet három évvel ezelőtt, 2012-ben került fel az UNESCO szellemi örökség reprezentatív listájára. A rangos nemzetközi elismerés tiszteletére immár harmadik alkalommal rendezték meg a Matyó Rózsa ünnepét Mezőkövesden, melynek keretében idén is magas színvonalú kulturális műsorral várták az érdeklődőket január 17-én a Városi Sportcsarnokban.
Az eseményen elsőként Pelczné dr. Gáll Ildikó, az Európai Parlament alelnöke és
képviselő asszonya köszöntötte a jelenlévőket. Kiemelte, nagyon büszke a matyó népművészetre, amit erősít, hogy már gyermekként megismerte az egyedi és különleges mintavilágot. Elmondta, hogy 2013-ban Brüsszelben is ízelítőt adtak a matyó kultúrából és népművészetből, ennek köszönhetően összesen 28 ország képviselői ismerhették meg városunk hagyományait. Hangsúlyozta, az itt élők büszkén mutathatják be a világnak színes és rendkívül gazdag néphagyományaikat. Hozzátette, az elődeink által ránk hagyott örökség kötelezettséget is jelent egyben, hiszen nagyon fontos feladat, hogy ezt a hatalmas kincset, továbbörökítsük és utódaink is megismerhessék.


Fergeteges gálaműsor

A matyó kultúra egyik jeles hagyományőrző eseményén „Az idő kereke” címmel Zelei Ferenc koreográfus- rendező összeállítását nézhették meg az érdeklődők.
A műsor gyakorlatilag az ember életútját mutatta be, a születéstől kezdve egészen a fájdalmas elmúlásig, mindezt nagyszerűen beágyazva a néphagyomány, illetve a néptánc különleges világába. A produkción keresztül megláthattuk, átélhettük életünk nagy sorsfordulóit, a gondtalan gyermek és ifjú éveket, a katonaélet mellett a házasság ünnepét, továbbá a dolgos hétköznapokat.

A gálaesten fellépett többek között Varró Petra vezetésével a mezőkövesdi Művészeti Tagiskola Eszterlánc Gyermek Néptánccsoportja, Nyíri Gábor vezetésével a Matyó Néptáncegyüttes, valamint a Matyó Népi Együttes Kovács László vezetésével. Színpadra léptek a Hagyományőrzők (vezetők: Bíró Éva és Nyíri Gábor), a Matyó Nagymama Klub Pávakörének énekesei (karvezető: Varga Józsefné), és a műsorra ismét összeállt a Kujtorgó Néptáncegyüttes (csoportvezető: Juhász László).

Részt vett ezen kívül a tardi Cseppecske és Gyöngykaláris Néptáncegyüttes (vezető: Zelei Ferenc), a szentistváni Karító Néptáncegyüttes (vezető: Zelei Ferenc), továbbá a Szentistváni énekkara (karvezető: Bartha Istvánné) és a Tardi Pávakör tagjai (vezető: Szikszai Imre). A gálán szerepelt a Pro Urbe-díjas Mezőkövesd Város Fúvószenekara Panyi Zoltán vezetésével, illetve az egri Gajdos Zenekar hagyományőrző műsorát is meghallgathatták a résztvevők. Ezen felül Tóth Endre bácsi, illetve Indre Andrea, a Mezőkövesdi Hang-Stúdió népdalénekesének előadása színesítette a gálát. A produkcióban látott táncok koreográfiáját Zelei Ferenc mellett Varró Petra, Kovács László, Juhász László, Ágfalvi György és Tímár Sándor készítette, míg a díszletmunka Kiss Mátyás nevéhez fűződik.
A Mezőkövesd Város Önkormányzata és a Mezőkövesdi Köz-Kincstár Nonprofit Kft. nagy sikerű közös rendezvényét a tervek szerint egy év múlva ismét megrendezik városunkban.

(Forrás: http://mezokovesd.hu/index.php?action=showart&;id=2727)