Előző fejezet Következő fejezet

II. Tard földrajzi környezete

A település földrajzi fekvése

     Tard község a Bükk hegység déli lábánál, Borsod-Abaúj-Zemplén megye déli részén, a Tardi-patak két partján, az É-i szélesség 47052', és a K-i hosszúság 200 37'-én, Mezőkövesdtől 11, Egertől 30, Miskolctól 40 km-re terül el.
Tard látképe a pincesor felől
(Fotó: Kovács Zs.)
A Déli-Bükk peremén található hordalékkúpos patakok völgyében sorakozó települések egyike. Nem tartozik szorosan a bükki községek" közé: már nem hegységi és még nem is alföldi, hanem átmeneti, dombsági formakincs jellemzi.
     A mikrorégiót ÉK­-DNy irányban egy természetföldrajzi nagy határ választja ketté: az Alföld találkozik itt az Észak-Magyarországi-középhegységgel. Tard az Észak-Magyarországi-középhegységhez, ezen belül a Bükkvidék nevű középtájhoz, a Bükkalja nevű kistájcsoporthoz és a Miskolci-Bükkalja nevű kistájhoz tartozik. A település domborzata 110-­130 m tengerszint feletti magasságú hegységelőtéri lejtő, amelyet az eróziós-deflációs folyamatok széles völgyközi hátakra tagoltak.[1]
     A Déli-Bükkből kifelé tartva egyre alacsonyabb dombvidékre érkezünk. Ez a terület a Bükkalján három jellegzetes részre tagolódik. Délen a fiatalabb, alföldi jellegű törmelékkúpokra, amelyek 90-­100 méteres tengerszint feletti magasságaikkal már átmenetet mutatnak a síkságba. Az északra emelkedő dombokra, melyeket az Alföld lassú és szakaszos süllyedése emelt magasabbra, és a Bükkből lefutó patakok munkavégző ereje szabdalt fel, rajtuk hatalmas teraszokat kialakítva. Ilyen teraszt találunk Bogács felé, a Kerek-csáténál vagy a Tibolddaróc előtti nagy parton. A völgyek, a patakok mentén széles, hordalékos árterekre és ­ szántókkal és rétekkel átszőtt ­ völgysíkokra tagolódnak.

 

1. Tózsa, 1994. 197­198.

 

   
Előző fejezet Következő fejezet