Accessibility Tools

 

Tard Község honlapja

Húsvét 2017

11kepnagyb

Nagyböjt

A nagyböjt  a keresztény közösségekben a húsvét előtti negyven napos előkészületi, bűnbánati időszak. Lényege húsvétra, Jézus Krisztus feltámadásának ünnepére való felkészülés a hitben való elmélyülés, a kiengesztelődés és a lemondás révén. A vallásos gyakorlat középpontjában ebben az időszakban a bűnbánat, a megtisztulás, az áldozatvállalás és a könyörgés áll, kifejezve az ember Isten iránti szeretetét. 

            A nagyböjt időtartama 40 nap, ami a Szentírásban és a keresztény hagyományban az események jelentőségét aláhúzó szám (Jézus nyilvános életében végzett tevékenységeinek megkezdése előtt 40 napot böjtölt a pusztában; 40 napig tartott a vízözön; 40 évig vándorolt a zsidó nép a pusztában; 40 napot töltött és böjtölt Mózes a Sínai-hegyen mielőtt megkapta a Tízparancsolatot;).

            A böjti időszak a 7. század óta hamvazószerdával kezdődik a keresztény egyházi naptárban. Hamvazószerdán és a rákövetkező vasárnapon a katolikus hívek homlokát az előző év virágvasárnapján szentelt barka hamujával jelöli meg a pap, miközben hagyományosan ezt mondja:

Emlékezzél, hogy porból lettél, és visszatérsz a porba!

2kephamvszerda

            A nagyböjt utolsó hete a virágvasárnappal kezdődő nagyhét. A katolikus egyház a régebbi szigorú szabályokon mára enyhített: szigorú böjtöt hamvazószerdára és nagypéntekre ír elő (ekkor a 18 és 60 év közötti hívek a nap folyamán háromszor étkezhetnek, és egyszer lakhatnak jól), valamint ezeken a napokon és a nagyböjt többi péntekjén arra kéri 14 évnél idősebb tagjait, hogy ne fogyasszanak húst.

            A böjt vallásos gyakorlata az imádság, a bűnbánat, a megtisztulás, az áldozat és a könyörgés, amely kifejezi az ember Isten iránti szeretetét és az érte való áldozatvállalását. A húsvétra való készülés fontos részét képezik a mindennapi életben tett jócselekedetek.

            Ebben az időszakban segítségünkre lehet imafüzet, például a Szeged-Csanádi Egyházmegye Ifjúságpasztorációs Irodája által összeállított Nagyböjti füzet. Hamvazószerdától húsvétvasárnapig találhatóak elmélkedések, amik hozzásegítik az olvasót a szentidőben megélt készülethez. (Az elmélkedéseket fiatalok, egyetemisták, katekéták és papok írták, akik az adott nap szentírási szakaszaihoz fűzték gondolataikat, vagy tettek fel olyan kérdéseket, amelyek gondolkodásra és elmélkedésre hívják az olvasót.)

A füzet letölthető : nagyböjti füzet2016 ,     nagyböjti füzet 2017

vagy

http://www.ipcszeged.hu/index.php/letoltesek/segedanyagok/nagybojt/nagybojti-fuzet-2016/ 

http://www.ipcszeged.hu/index.php/nagybojti-fuzet-2017/

Az időszak liturgikus színe a bűnbánatot jelképező lila (viola). Sok keresztény közösségben – így a katolikus egyházban – az egész időszakban nem hangzik fel az istentiszteleteken az örömöt kifejező alleluja. A templomokat nem díszíti virág. A katolikus egyházban ennek az időszaknak egy sajátos szertartása a keresztúti ájtatosság, Jézus szenvedéstörténetének megjelenítése.

Mi a Keresztút?

            Jézus körülbelül másfél kilométeres úton - Pilátus palotájától a Golgotáig - hordozta a keresztet. A hagyomány szerint  Szűz Mária gyakran végigjárta ezt az utat Fia feltámadása után. Az első keresztények nagy tisztelettel vették körül a Golgota szikláját és Jézus sírját. A pogány Hadrianus császár viszont 135-ben - hogy nyomukat is eltörölje - pogány templomot építtet ide. (Ezzel azonban még jobban megőrizte a szent hely emlékét). A IV. században Nagy Konstantin keresztény templomot építtet a Golgotán, a "Feltámadás templomát" (Szent Sír templomát), amely magába foglalja a keresztre feszítés helyét és a feltámadás sírját. Később néhány emléktáblát állítottak a keresztút egyes állomásainál. A középkorban alakult ki a keresztút mai formája a 14 stációval. (Ma szokássá válik, hogy egy 15. stációt is hozzátesznek, a feltámadásét.) Mivel sokan nem juthattak el Jeruzsálembe, az ottani keresztútra emlékezve sokfelé keresztutakat építettek (Kálvária "hegyek" jöttek létre), s a nép itt járta végig a 14 stációt Jézus szenvedésére emlékezve. Napjainkban minden katolikus templomban van "keresztút", a keresztények képtől képhez haladva lélekben a jeruzsálemi keresztutat járják végig.

A keresztútnak az idők folyamán kiformálódott 14 állomása: 

  1. Jézust halálra ítélik

  2. Jézus vállára veszi a keresztet

  3. Jézus először esik el a kereszt súlya alatt

  4. Jézus Anyjával találkozik a keresztúton

  5. Cirenei Simon segíti vinni Jézusnak a keresztet

  6. Egy asszony (Veronika) megtörli kendőjével Jézus arcát

  7. Jézus másodszor esik el a kereszt súlya alatt

  8. Jézus beszél a síró asszonyokhoz

  9. Jézus harmadszor esik el a kereszt súlya alatt

  10. Jézust megfosztják ruhájától

  11. Jézust keresztre szegezik

  12. Jézus meghal a kereszten

  13. Jézust leveszik a keresztről és Anyja ölébe helyezik

  14. Jézust eltemetik

3kepkeresztut

A keresztúti ájtatossággal fölelevenedik azoknak a fájdalmaknak emléke, amelyeket az isteni Megváltó szenvedett útközben Pilátus udvarától, ahol halálra ítélték, a Kálvária hegyéig, ahol üdvösségünkért meghalt a kereszten.

Keresztúti elmélkedések:

http://vigilia.hu/regihonlap/2002/4/iijanospalpapa.html ,

 http://tiszta-szivvel.blogspot.hu/2012/05/jezus-krisztus-keresztutja.html ,

 http://martinkertvaros-plebania.hu/page.php?61.15

Keresztút gyerekeknek:

 http://www.hittansuli.hu/dokumentumok/tanuloknak/keresztut-gyerekeknek

Keresztút családosoknak:

http://www.rozsafuzerkiralyneja.hu/index.php?option=com_content&view=article&id=738 ,

http://www.szentmonika.hu/?q=node/409

http://remetekertvaros.com/utravalo/jezus-keresztutja-a-csaladban.html

Házasok Keresztútja:

 http://www.rozsafuzerkiralyneja.hu/index.php?option=com_content&view=article&id=132

Egyházközségünkben a Keresztút végzése az alábbi időpontokban, 17:00-tól kezdődik:

2017. március 03-án       Rózsafűzér Társulat

2017. március 10-én       Cursillo-imacsoport

2017. március 17-én       Karitasz -tagok

2017. március 24-én       Képviselő testületi tagok

2017 március 31-én        Rózsafűzér Társulat

2017. április 07-én          Családosok (a temetőben)

Szász Róbert